Jak zrobić dobre zdjęcie do ogłoszenia i sprzedać przedmiot?

Jak zrobić dobre zdjęcie do ogłoszenia i sprzedać przedmiot?

2021-09-08

Jak zrobić dobre zdjęcie do ogłoszenia i sprzedać przedmiot?
Robienie zdjęć telefon stało się obecnie bardzo popularne. Wpływ na to ma fakt, iż każdy smartfon posiada przynajmniej średniej lub dobrej jakości aparat, a najnowsze smartfony nie ustępują praktycznie aparatom klasycznym np. lustrzankom. Oprócz tego, iż w naszej kieszeni posiadamy potrzebne narzędzie do robienia jakościowych zdjęć, nie musimy również znać się na fotografii, aby wykonać piękne zdjęcia. W tym tekście przedstawiamy kilka porad na temat robienia zdjęć telefonem i podpowiadamy co zrobić, żeby wyszły efektowne i imponujące.

Odpowiedni kadr

Pierwszym elementem, o jaki należy zadbać jeśli chcemy wykonać efektowne zdjęcie telefonem, jest odpowiedni kadr. Jest to ujęcie planu, który chcemy sfotografować. Należy umieścić w kadrze cały obiekt lub miejsce — nawet z drobnymi marginesami. Zdjęcie o szerszej perspektywie jesteśmy w stanie później odpowiednio dociąć. Zdjęcia nieobejmującego naszego planu w całości nie jesteśmy już w stanie naprawić. Z pewnością warto o ile mamy na to czas przymierzyć kilka ujęć. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą statywu, który znacznie pomoże nam zrobić nieporuszone fotografie. Pozostając przy tematyce kadru, warto też przed udaniem się na sesję zdjęciową np. danego obiektu lub ze znajomymi przeglądnąć w sieci inspiracje związane z kadrami. Często możemy wpaść na ciekawe pomysły np. ujęć z ziemi lub z innej perspektywy. Możemy też poznać ciekawe pozy modeli i pokierować naszych znajomych jak mają ustawić się do zdjęcia.

Tryb automatyczny i ustawienia

Drugą i najważniejszą kwestią robienia zdjęć smartfonem jest sprawa ustawień. Każdy smartfon posiada wiele ustawień czy dedykowane tryby np. do zdjęć plenerowych czy portretowych. Robiąc zdjęcie telefonem, powinniśmy — nie znając się na fotografii i jej parametrach ustawić aparat w tryb automatyczny. Aparat posiada wiele czujników i zaawansowane procesory analizując otoczenie. Aparat w tej opcji samodzielnie wybierze najlepsze ustawienia. Choć mogą one nie być w 100% trafione jak te osoby znającej się na fotografii, z pewnością będą bliskie ideału i lepsze od naszych przypadkowych manipulacji z czasem naświetlania, wartością przysłony czy filtrami. Zdjęcie wykonane w automatycznym trybie będzie dawało najwięcej możliwości późniejszej obróbki. Jeśli nie znamy się na fotografii naszym głównym celem w momencie robienia zdjęcia, jest wykonanie go w jak najbardziej poprawny sposób i niezepsucie go. Nawet poprawne zdjęcie będzie dało się obrobić w ciekawy sposób w przeciwieństwie do zdjęcia bardzo prześwietlonego czy ze zbyt krótkim czasem naświetlania.

Używaj zoomu optycznego a nie cyfrowego

Kolejną bardzo istotną podpowiedzą, którą należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu zdjęć smartfonem, jest to, aby używać jedynie zoomu optycznego. Często osoby nieznające się na fotografii nie rozróżniają zoomu optycznego i cyfrowego. Ten pierwszy działa na zasadzie lornetki i faktycznego przybliżania obiektów. Zoom cyfrowy jest jedynie powiększeniem istniejącego obrazu i powoduje widoczne piksele. Wykonując zdjęcia i chcąc, aby były ostre oraz w pełnej jakości, należy zatem używać jedynie zoomu optycznego. Jest on zaznaczony na ekranie smartfona przy powiększaniu. Używanie zoomu cyfrowego będzie powodowało mniejszą rozdzielczość zdjęcia, a co za tym idzie słaby efekt. Zdjęcia słabej jakości również dużo trudniej jest retuszować i przerabiać.

Programy do obróbki zdjęć

Jeśli już wykonamy zdjęcie telefonem zgodnie z wyżej wymienionymi wskazówkami, możemy przystąpić do drugiej części tworzenia efektownego zdjęcia, czyli retuszu. Dostarczone zdjęcia ze smartfona na komputer wykonane według powyższych wskazówek są poprawne, odpowiednio wykadrowane z wyśrodkowanym poziomami i parametrami. Zdjęcie takie będzie poprawne lub ładne. Jest to doskonały punkt wyjściowy do obróbki w programach graficznych, które nadadzą charakteru zdjęciu. Do obróbki i retuszu używać możemy różnych programów graficznych. Z pewnością są to programy podstawowe — automatyczne takie jak Fotor czy aplikacje do optymalizacji zdjęć z filtrami. Aplikacje tego typu mają za zadanie dodawać różne efekty na zdjęciu i tworzyć z nich zupełnie inne fotografie. Przeważnie są darmowe i oferują bardzo dużo różnego rodzaju efektów np. HDR czy Sepii. Zdjęcia poddane takiej obróbce wyglądają zupełnie inaczej niż oryginał. Posiadają też podstawowe funkcje zmiany zdjęcia takie jak kontrast, jasność, ostrość czy odcień barw. Możemy też zoptymalizować je opcją tzw. One Click, która polega na jednym kliknięciu i automatycznym poprawieniu wszystkich elementów. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które zupełnie nie znają się na fotografii, a które dzięki kilku głównym opcją będą mogły zmienić zdjęcie nie do poznania.

Drugim rodzajem programów graficznych są te typu Photoshop. Są to zaawansowane narzędzia dające możliwość zaawansowanej zmiany parametrów zdjęcia czy wycinania elementów i dodawania efektów. Są one ukierunkowane na zaawansowaną edycję i przeważnie nie zawierają gotowych zestawów filtrów. Darmowym odpowiednikiem Photoshopa jest np. Photopea, młodszy brat uznanego programu w sieci.

Porada: Retuszując zdjęcie i nakładając filtry, warto wykorzystać i porównać kilka programów tego typu. Niektóre z nich mogą oferować bardziej interesujące efekty a po zretuszowaniu zdjęcia w jednym programie np. wyostrzeniu i poprawieniu nasycenia kolorów można nałożyć kolejny filtr w innym programie. Takie retuszowanie zdjęć i ich obróbka daje bardzo wiele możliwości i kombinacji.

Jak to możliwe że mogę zrobić profesjonalne zdjęcie nie znając się tym?

Wiele osób nie znając się na fotografii może zadawać pytanie jak to możliwe, aby wykonać profesjonalne i piękne zdjęcie nie znając się na fotografii. Całym sekretem jest skupianie się jedynie na kilku elementach, których nie da się poprawić i muszą być wykonane odpowiednio podczas robienia zdjęcia. Wszystkie inne elementy fotografii jak barwa, parametry itd. można zmienić później samodzielnie w zaciszu domu bez presji w oparciu o poradnik czy wręcz automatycznie. Wykonując zatem jedynie kilka czynności poprawnie, z przyniesionym zdjęciem do domu możemy zrobić praktycznie wszystko. Nie musimy zatem znać się na fotografowaniu i posiadać tych wszystkich umiejętności podczas robienia zdjęcia, aby fotografia przypominała jakością tą wykonana przez profesjonalistę.
Do góry