Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?

Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?

2021-07-30

Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?
Szukanie nowych pracowników to długi i często bardzo skomplikowany proces, który musi rozpocząć się od napisania ogłoszenia o pracę. Wiele firm jednak popełnia ogromny błąd i pisze je pod siebie, a nie potencjalnego przyszłego pracownika. Jeśli obecnie przeprowadzamy rekrutację, nasze ogłoszenie musi trafiać w pierwszej kolejności do osoby z zewnątrz, która niekoniecznie miała wcześniej styczność z naszą firmą.


Określ, czego wymagasz od kandydata

Wymagania, jakie musi spełniać kandydat na dane stanowisko, powinny być bardzo wyraźnie opisane w ogłoszeniu. Ważne jest, żeby nie były one sformułowane tak, jak określa się je w twojej firmie, ale w sposób zrozumiały i przejrzysty. Nie używaj skrótów, szczególnie jeśli nie są one ogólnie przyjęte. Używanie prywatnego kodu firmy może tylko zniechęcić naprawdę wykwalifikowane osoby, które nie zrozumieją, o co nam chodzi. Do tego dobrze byłoby napisać, co będzie mile widziane w przypadku kandydata, ale co nie jest wymagane. Dzięki temu nie zniechęcimy młodych i ambitnych kandydatów, świeżo po ukończeniu swojej edukacji.

Określ, na czym będzie polegała praca

Brak zakresu obowiązków to kolejny, ogromny błąd często popełniany przy wystawianiu ogłoszenia o pracę. Osoba, która aplikuje na nasze stanowisko, musi wiedzieć, na czym będzie polegała jej praca, żeby mogła określić, czy w ogóle się do niej nadaje. Do tego jeśli nie uściślisz, co dana osoba będzie dla Ciebie wykonywała, możesz narazić się na ogromną falę CV i listów motywacyjnych, z których nie będzie wynikało nic konkretnego, bo żaden kandydat nie wiedział, jakie doświadczenie na danym stanowisku jest potrzebne czy jakie umiejętności są mile widziane. Wypiszmy obowiązki po to, żeby usprawnić cały proces rekrutacji.

Wyszczególnij, jakich dokumentów oczekujesz

Wielu pracodawców nie określa, co trzeba do nich dostarczyć, żeby móc starać się o pracę. Dlatego masa osób wysyła tylko CV. Jeśli zależało nam na czymś więcej, zapewne będziemy ignorować zgłoszenia niepełne. Jednak takich może być przeważająca większość, bo nigdzie nie powiedzieliśmy, że rozpatrzymy tylko zgłoszenia z listem motywacyjnym albo wykonanym zadaniem rekrutacyjnym, które można pobrać z naszej strony internetowej. Zakładanie, że osoby, które szukają obecnie pracy, będą na własną rękę szukały tego typu informacji, jest niepoważne, bo ich czas również jest cenny.
Do góry